Kamin može da bude vrlo zanimljiv, elegantan i prijatan dodatak svakom domu.
Osim što bukvalno pruža toplotu, on pruža i toplu i komfornu atmosferu, savršenu za okupljanja sa prijateljima i porodicom. Ako i vi razmišljate o konstruisanju kamina u svom domu, pre svega treba da znate da je ovo prilično zahtevan projekat i da ga ne preporučujemo nikome ko nema iskustva sa “uradi sam” projektovanjem.
Ako znate po nešto o konstrukciji, građevinarstvu i arhitekturi, nabavite sekire za cepanje drva – trebaće vam već ove ili naredne zime, da spremite potpalu i naložite svoj novi kamin!
U nastavku teksta, dajemo vam osnovne smernice i savete o tome kako samostalno možete da napravite kamin u svom domu! Srećno!
#1 Odredite lokaciju i osmislite dizajn svog novog kamina
Pre početka izgradnje kamina, važno je odrediti njegovu lokaciju i dizajn.
Uzmite u obzir veličinu prostorije i stil arhitekture doma, kao i sve postojeće dimnjake, ukoliko ih ima. Takođe ćete morati da odlučite o izvoru goriva za vaš kamin – drva, gas ili električni – sve su ovo moguće opcije.
Svaki tip kamina ima svoje prednosti i nedostatake, tako da je važno da dobro i temeljno istražite vrste kamina i izaberete onaj koji najbolje odgovara vašim potrebama i preferencijama.
#2 Isplanirajte izgradnju kamina
Kada se odlučite za lokaciju i izvor goriva, vreme je da počnete da planirate izgradnju samog kamina.
Ako pravite tradicionalni kamin na drva, za njega ćete morati da napravite temelj i dimnjak.
Temelj treba da bude od betona i da bude dovoljno veliki da izdrži težinu kamina. Dimnjak treba da bude dovoljno visok da bezbedno ispušta dim i treba da bude napravljen od zidanih materijala kao što su cigla ili kamen.
Ako instalirate gasni kamin, moraćete da imate profesionalnu instalaciju gasne linije. Takođe, treba da izaberete tip gasnog kamina koji želite – postoji nekoliko opcija, uključujući direktan ventil, bez ventilacije i B-vent.
Svaki tip kamina ima i svoja pravila za instalaciju, kao i potreban materijal i oruđe koje vam je potrebno, tako da je važno odabrati onaj koji najbolje odgovara vašim potrebama i budžetu.
#3 Vreme je da krenete sa pravljenjem kamina
Kada su temelj i dimnjak (ili gasovod) postavljeni, možete započeti izgradnju samog kamina.
Ako pravite tradicionalni kamin na drva, treba da napravite ložište i ognjište.
Ložište bi trebalo da bude napravljeno od šamotnih cigli i trebalo bi da bude dovoljno veliko da primi veličinu drveća koje ćete paliti u kaminu. Ognjište treba da bude napravljeno od nezapaljivog materijala kao što su pločice ili prirodni kamen i treba da bude dovoljno veliko da obezbedi bezbedno i udobno mesto za sedenje i opuštanje ispred kamina.
Ako instalirate gasni kamin, treba da izaberete tip kamina i okruženja koji želite. Dostupne su mnoge opcije, od tradicionalnih drvenih kamina do modernih kamina od kamena ili pločica. Takođe ćete morati da izaberete tip gasnih trupaca ili gorionika koji želite. Dostupne su najrazličitije opcije, uključujući trupce sa ventilacijom i bez ventilacije. Opet dolazimo do toga da je neophodno pažljivo i temeljno pristupiti ovom zadatku i informisati se o različitim tipovima kamina, pre početka radova.
#4 Dobro se informišite o bezbednosnim smernicama, a zatim ih i pratite
Kada je kamin kontruisan, važno je da se pridržavate odgovarajućih bezbednosnih smernica kada ga koristite.
Ako pravite tradicionalni kamin na drva, treba da se uverite da se dimnjak čisti i redovno proverava kako biste sprečili nakupljanje kreozota i požare u dimnjaku. Nikada ne bi trebalo da ostavljate vatru upaljenu bez nadzora. Uglavnom, paljenje i gašenje vatre u kaminu, kao i njegovo održavanje, morate da shvatite ozbiljno! Ovo je izuzetno važno jer ne kaže se slučajno – ne igrajte se s vatrom!
Ako koristite kamin na gas, moraćete da se uverite da je gasovod pravilno instaliran i pregledan od strane stručnjaka. Uz njega dolaze i uputstva proizvođača za pravilnu upotrebu i održavanje kamina, koje morate da shvatite ozbiljno i pratite radi održavanja kamina.
#5 I za kraj – dekoracija!
Dekorisanje prostora oko kamina može da pruži sasvim novu perspektivu i estetiku ovom projektu.
Ako dodate simpatične ćebiće, jastučiće ili rustične dekorativne elemente, kao što su: bakarni svećnjaci, zanimljivi porcelanski ukrasi ili još bolje – mali fenjeri u koje možete da postavite sveće, radi dobijanja dodatne svetline oko tople vatre u kaminu – vaš kamin dobiće izgled “kao iz časopisa”!
Istražite kako su to uradili drugi. Na internetu i u magazinima koji se bave uređenjem enterijera sigurno ćete pronaći kreativne ideje i inspiraciju!
Kada se upuštate u ovako zahtevan projekat, potrudite se da ga i “završite do kraja”, te i sitnim, dekorativnim elementima, postignete ono što ste želeli – prelepo mesto u svom domu, za porodična okupljanja, čitanje omiljene knjige i komforno ušuškavanje tokom hladnih jesenjih i zimskih meseci.
Izgradnja kamina može biti koristan i zanimljiv projekat, ali važno je da istražite i sledite odgovarajuće bezbednosne smernice kako biste bili sigurni da je kamin siguran i efikasan. Uz malo planiranja i pažnje posvećene detaljima, možete uživati u toplini i udobnosti kamina u vašem domu u godinama koje dolaze!