Šest kozmetičkih preparata koje možeš sama napraviti

Želite li da smanjite izloženost štetnim hemikalijama? Domaći kozmetički preparati koje možete sami napraviti od potpuno prirodnih sastojaka su odgovor na nastojanje da živimo zdravije.

Još iz vremena Kleopatre i prapočetaka šminkanja, lice i telo su se bojili prirodnim materijalima koji su se dobijali od biljaka i minerala samlevenih u fini prah. Budući da nisu imali parfimerije, ljudi su sve što im je bilo potrebno za ukrašavanje tela uzimali su iz prirode.

Istini za volju bilo je tu i štetnih materijala koje danas ne bismo želeli na svom telu kao što je olovo, na primer. Od tada pa do danas ljudski rod je prešao dug put i uspeli smo da se pretrpamo hemikalijama svih vrsta.

Posledica toga su razni problemi sa kožom. Čak i kod male dece, prekomerna upotreba hemikalija iz kozmetike može izazavati razne kožne tegobe, koje često zahtevaju i medicinske tretmane. Na svu sreću, postoje odlične specijalizovane ordinacije kao što je klinika Bocokić u kojoj se uspešno leči atopijski dermatitis i drugi problemi sa kožom.

Ali važno je znati da se ovakvi problemi mogu izbeći ako koristimo prirodne preparate. U novije vreme budi se svest o neophodnosti povratka prirodi i štetnosti različitih materija koje se nalaze u industrijskim proizvodima. Mnogi se odlučuju da sami naprave po koji kozmetički preparat.

Recepti koje vam mi nudimo nisu jedini, ima ih na stotine. Počnimo sa ovih 6 jednostavnih za koje vam ne treba mnogo sastojaka. Ako vam se dopadne, istražujte dalje.

Krema za bore sa Sacha Inchi uljem

Sigurno ste primetili da su danas biljna i esencijalna ulja veoma popularna i sve više se upotrebljavaju za negu kože. Ovi zdravi derivati biljaka, prepoznati su kao alternativa hemijskim sastojcima u kozmetičkim preparatima.

Postoje i oni koji su se potpuno okrenuli prirodi izbacivši sve industrijske proizvode iz upotrebe.

Poreklom iz Perua, sacha inchi poznata i kao Inka kikiriki je biljka koja je po sadržaju Omega masnih kiselina veoma slična lanenom semenu.Takođe je bogat izvor AHA (alfa-hidroksi) kiselina i linolne kiseline. Ovo su upravo sastojci koji su zlata vredni u nezi lica. Za nekih 30 minuta od ulja Inka kikirikija nastaće krema za bore iz vaše kuhinje koja hidrira i hrani vašu kožu. Evo recepta:

Sastojci:

  • 1 šolja rafinisanog si putera. Ši puter obiluje brojnim vitaminima.  Vitamini A, E, F i K su najvažniji u našoj priči. Vitamin E uravnotežuje i normalizuje stanje kože. Zahvaljujući njemu koža je čista i zdrava.Ovaj vitamin je posebno važan za suvu kožu i lice koje je previše izlagano suncu. Vitamin A umiruje i hidrira kožu. On čuva zdravlje kolagena i na taj način sprečava prevremenu pojavu bora i finih linija i opuštanje kože. Vitamin F – deluje kao zaštitnik i revitalizator kože. On umiruje ogrubelu, suvu kožu.
  • 1 šolja  sacha inchi ulja
  • 4 kašike hidrolata kamilice
  • 20 kapi esencijalnog ulja lavande
  • 10 kapi esencijalnog ulja geranijuma
  • 5 kapi ulja tamjanal

Uputstvo:

Stavite ši puter i ulje Inka kikirikija u metalnu posudu. Mutite ručnim mikserom dok ne dobijete glatku masu, pa dodajte hidrolat kamilice i mutite još pet minuta. Dobićete glatku ređu kremu. Preručite kremu u staklenu teglicu sa zatvaračem, a krema će se zgusnuti pošto odstoji nekoliko sati. Ipak ostaće meka na dodir i zgodna za nanošenje baš kakva krema za lice i treba da bude.

Čokoladni balzam za usne

Ludi za čokoladom? Čokoladni balzam za usne je prava stvar za vas. Napravite ga sami kod kuće. Čuvaće mekoću i nežnost vaših usana.

Ovo je zabavan i lak recept. Koža usana je veoma tanka i osetljiva zato uvek mora biti hidrirana i dobro nahranjena. Dobar balzam čuva usne od spoljašnjih uticaja i sprečava prerano starenje.

Ovaj balzam daće čokoladni ukus vašem poljupcu. Ako želite da vaš poljubac ima ukus After 8 čokoladice, dodajte ovom receptu nekoliko kapi esencijalnog ulja peperminta.

Sastojci:

  • 1 kašika čistog ši putera
  • 2 kašike bademovog ulja
  • 1 kašika pčelinjeg voska u granulama
  • Nekoliko komadića čokolade
  • Opciono 5-8 kapi esencijalnog ulja peperminta

Uputstvo:

Stavite ši puter, bademovo ulje i pčelinji vosak u staklenu posudu i otopite u mikrotalasnoj. Otapajte postepeno tako što ćete zagrejati 15 sekundi, promešati pa ponoviti postupak dok se potpuno ne otopi. Kada se otopi, dodajte listiće čokolade i promešajte dobro da se sastojci sjedine. Po želji dodajte pepermint esencijalno ulje i sve dobro izmešajte. Brzo preručite u posudice za balzam. Ostavite oko 30 minuta da se balzam stvrdne i to je to.

Dezodorans

Naravno da je brže otići do dragstora i kupiti dezodorans ali ovaj domaći će vam trajati duže i dosta je zdraviji. Potpuno je prirodan i ne sadrži iritirajuće hemikalije. U nastavku vam dajemo dva recepta.

Dodavanjem svog omiljenog esencijalnog ulja možete prilagoditi miris svojim afinitetima ili napraviti verziju bez mirisa.

Domaći dezodorans sa ši puterom

Sastojci:

  • 3 kašike kokosovog ulja
  • 3 kašike sode bikarbone
  • 2 kašike ši putera
  • 2 kašike aru praha ili organskog kukuruznog štirka
  • Esencijalna ulja po želji

Uputstvo:

Otopite ši puter i kokosovo ulje u posudi sa duplim dnom ili u mikrotalasnoj rerni. Kada uklonite sa vatre, dodajte sodu bikarbonu i aru prah. Ukoliko ga nemate, povećajte  količinu sode. Dobro izmešajte da se sve sjedini. Dodajte esencijalna ulja i prespite u posudu u kojoj ćete čuvati dezodorans. Ne morate ga držati u frižideru. Ukoliko vam je tako zgodnije možete svoj novi dezodorans staviti u neku staru bocu od dezodoransa u stiku. Leti ga ipak treba staviti u frižider jer se lako topi na vrućini.

Napravite sami dezodorans od kokosovog ulja

Ovaj recept je jednostavniji i zahteva manje sastojaka.

Sastojci:

  • 6 kašika kokosovog ulja
  • 1/4 šolje (4 kašike) sode bikarbone
  • 1/4 šolje (4 kašike) aru praha ili organskog kukuruznog skroba
  • Esencilajna ulja po želji, pogledajte ovde cene kokosovog ulja za 310 grama.

Uputstvo:

U posudi srednje veličine pomešajte sodu i aru prah (ili kukuruzni skrob). Dodajte kokosovo ulje i mešajte kašikom dok se dobro ne sjedini. Dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja. Čuvajte u staklenoj teglici ili staroj bočici od roll-on dezodoransa radi lakše upotrebe

Podloga iz kućne radinosti

U nizu kozmetičkih preparata koje možete sami napraviti nalazi se i podloga za šminku.

Sastojci:

  • 1/4 šolje aru praha
  • 2 kašike kakao praha
  • 1/2 kašičice cimeta
  • 1/4 kašičice mlevenog đumbira
  • 2 kašičice bentonit gline, kaolin gline ili francuske zelene gline

Evo kako da napravite sami svoju podlogu za šminku:

Sastavite sve sastojke u posudu (posuda ne treba da bude metalna, jer bentonit glina ne treba da dolazi u kontakt sa metalom). Pomešajte satojke počevši od aru praha kao osnove. Dodajte postepeno kakap prah dok ne dobijete željenu nijansu. Sve dobro promešajte da dobijete ujednačenu boju mešavine. Ovu podlogu nanosimo na lice suvim sunđerastim aplikatorom ili četkom za praškastu podlogu. Nanosi se kao puder u prahu preko tečne podloge.

Možda nećete iz prve pogoditi željenu nijansu, zato budite strpljivi, dodajte i oduzimajte sastoke dok ne budete zadovoljni. Ovom receptu možete dodati nekoliko kapi vitamina E i lavandino ulje. Može i bez ovoga, ali ako ih imate počastite svoje lice dodatnim aktivnim materijama koje će ga čuvati od starenja.

Bentonit glina uklanja toksine i apsorbuje prekomernu masnoću sa lica. Za osobe sa osetljivom i zrelom kožom kaolin glina je bolji izbor.

Tečnu podlogu takođe možete napraviti sami ukoliko imate mineralni puder odgovarajuće boje. Pomešajte malu količinu sa svojom omiljenom hidrantnom kremom. Dobro izmešajte i nanesite na lice.

Uradi sama rumenilo

Rumenilo za lice je svakako kozmetički preparat na čiji sastav treba obratiti posebnu pažnju jer mnoga rumenila sadrže komponente koje su veoma loše za kožu.

Naša koža je najveći organ i najizloženija je spoljašnjim štetnim uticajima. Ona veoma lako upija sve sa čim dođe u kontakt. Toksini koji joj se nađu na putu lako prodiru kroz kožu i dospevaju u organizam. Zato napravite svoje sopstveno rumenilo oslobođeno svih bljak sastojaka koje ne želite na svom licu. Videćete da se može dobiti prelepa boja koja će vam se odlično držati čitavog dana.

Pri pravljenju rumenila uvek počinjemo sa aru prahom kao osnovom. On se veoma lepo nanosi na kožu i fiksira ostale sastojke. Aru prahu se dodaju ostale komponente u boji. Ovo može biti zabavan eksperiment dok ne dobijete nijansu koja vam se najviše dopada.

Najtamnija nijansa:

  • ½ kašičice aru praha
  • ½ kašičice praha hibiskusa
  • ½ kašičice praha korena cvekle
  • ½ kašičice kakao praha

Za nijansu svetlije rumenilo ćete dobiti ukoliko iz prethodnog recepta izbacite kakao prah.

Sledeća nijansa je još svetlija:

  • ½ kašičice aru praha
  • ¾ kašičice praha hibiskusa
  • ¼ kašičice praha korena cvekle

Sledeća svetlija nijansa:

  • ½ kašičice aru praha
  • ½ kašičice praha hibiskusa
  • kašičica praha breskve

Najsvetlije rumenilo:

  • ½ kašičice aru praha
  • ⅛ kašičice praha hibiskusa
  • ⅛ kašičice praha korena cvekle
  • 1 kašičica praha breskve

Skidač šminke

Iznenada ustanovite da je bočica sredstva za skidanje šminke potpuno prazna. Ništa lakše nego napraviti domaći skidač. Treba vam samo jedno biljno i jedno esencijalno ulje. Sigurno imate negde neku bočicu. Sad je prilika da ih upotrebite.

Esencijalna ulja se uvek razblažuju nekim od biljnih ulja. Nerazblažena naneta na kožu mogu izazvati iritaciju pa čak i alergiju jer su koncentrovana i samim tim prejaka za kožu. Biljna ulja ili noseća, kako ih u kozmetici još zovemo, su na primer bademovo ulje, ulje semenki kajsije, maslinovo, kokosovo, arganovo, susamovo ulje…

Ulje privlači ulje.

Maramice za skidanje šminke, kupljene u radnji mogu oštetiti nežnu kožu lica jer sadrže hemikalije koje uklanjaju šminku. One kao i drugi tečni preparati isušuju lice i prouzrokuju oštećenja. Sve ono što želite da uklonite uveče sa lica je masno zahvaljujući prirodnoj masnoći-sebumu koji lojne žlezde izlučuju i koji se tokom dana pomešao sa šminkom i nečistoćama. Iskoristite tu sposobnost prirodnog ulja da privlači masnoće.

Sve što treba da uradite je da umočite kozmetički tufer u mešavinu nosećeg i esencijalnog ulja i pređete nekoliko puta preko lica. Bez trljanja, sva šminka i nečistoće će ostati na tuferu. Čak i vodootporna maskara ne može da se odupre domaćem skidaču šminke.

Lak za kosu iz kućne radinosti

Zašto?

Smanjujemo izloženost hemikalijama, štedimo novac, čuvamo okolinu i čuvamo zdravlje kose.

Mnogi lakovi za kosu sadrže alkohol koji je zaista isušuje. Takođe, na Internetu ćete naći i recepte za lak za kosu sa solju. Možda mislite da ih je zabavno napraviti ali so isušuje kosu za razliku od šećera koji nema taj efekat.

Sastojci:

  • 1 šolja filtrirane vode
  • 4 kašičice šećera, ukoliko želite jači lak, povećajte količinu.
  • Po 2 kapi esencijalnog ulja geranijuma, ruzmarina, lavande i nane.

Uputstvo:

Zagrejte vodu do ključanja, dodajte šećer i mešajte da se rastopi, ostavite da se ohladi a zatim dodajte esencijalna ulja. Sipajte u sprej bocu. Ukoliko želite da vam duže traje čuvajte domaći lak za kosu u frižideru ali ne predugo da se ne bi razvile bakterije.

Uživajte u kozmetici koja ulepšava, neguje i miriše na prirodu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *