Zašto se lako previdi obaveza izrade studije o transfernim cenama kada su transakcije ispod 8 miliona

Kada internacionalne kompanije u okviru iste grupacije međusobno posluju i jedna drugoj prodaju proizvode, usluge ili intelektualnu svojinu, jedno od najvažnijih pitanja tiče se transfernih cena. 

Mnogi greše kada misle da se ove cene odnose samo na veće transakcije. Postoji pravna obaveza koja nalaže izradu dokumentacije o transfernim cenama čak i kada iznos ne prelazi 8 miliona dinara. Ne dešava se retko da firme ovu obavezu zanemare ili previde i to može da ih dovede do ozbiljnih problema sa poreskom inspekcijom. Upravo iz ovih razloga ćete saznati zbog čega je važno istaći i poštovati transferne cene čak i kada se radi o transakcijama manjeg obima. 

Nedostatak informacija o važnosti transfernih cena

Iako su mnoge kompanije i finansijski stručnjaci upoznati sa svim pojedinostima transfernih cena, i dalje ne postoji dovoljna svest o tome koliko je ova tema važna. Često se dešavaju previdi i propusti koji dovode do problema. 

Mnogi smatraju da je studiju o transfernim cenama potrebno raditi samo za velike transakcije i ne misle da ulaze u rizik kada su u pitanju manji iznosi. Ova greška dovodi do toga da male i srednje firme ne dokumentuju pravilno transferne cene i na taj način ne posluju u skladu sa zakonskim obavezama.

Složenost same procedure

Procedura koja se odnosi na transferne cene prilično je kompleksna. Česte promene dovode do toga da firme nemaju pravovremene informacije o svim obavezama ili ne stižu da isprate sve izmene u proceduri. Mnoge kompanije nisu svesne da u specifičnim situacijama, čak i kada prag transakcije ne prelazi 8 miliona, treba uraditi studiju o transfernim cenama. 

Ove nejasnoće i česte izmene regulativa nekada dovode do nenamernih zanemarivanja poreskih obaveza. 

Pogrešno tumačenje propisa

Pored toga što dolazi do neblagovremenog informisanja o izmenama u zakonu o transfernim cenama, nije redak slučaj da se u firmama pogrešno tumače propisi i regulative. Na taj način se izrada studije o transfernim cenama odlaže, izostavlja ili nepropisno sprovodi. 

Propisi o transfernim cenama zahtevaju pažljivo tumačenje, tako da sam iznos transakcije nije jedini faktor na osnovu koga se donosi odluka o izradi dokumentacije. Važni faktori mogu biti vrsta transakcije ili njena učestalost, kada je obavezno dokumentovati transferne cene, bez obzira na krajnji iznos. 

Potcenjivanje rizika

Firme koje nisu upoznate sa procedurom i samom obavezom izrade studije o transfernim cenama često potcenjuju potencijalne rizike i posledice uzrokovane njihovom nepažnjim. Iako se čini da transakcije manjeg obima nisu toliko važne, poreska uprava može da obavi pregled i da pronađe nepravilnosti koje se odnose na transferne cene. Kazne za ove propuste mogu biti veoma visoke. Pored finansijskih izdataka, firma se može suočiti sa narušavanjem reputacije i gubljenjem saradnika koji donose profit. 

Neadekvatna saradnja sa knjigovođama

Oslanjanje na knjigovođe, odnosno na računovodstvene agencije je sasvim legitimno kada je u pitanju vođenje poslovnih knjiga za manje ili veće firme. Međutim, neretko se dešava da je komunikacija između klijenta i knjigovođe nejasna ili nedovoljna pa dolazi do propusta u administraciji. Knjigovođe mogu da ne obrate pažnju na to da je izrada studije o transfernim cenama u nekim slučajevima obavezna, bez obzira na iznos transakcije. Zbog toga firme koje posluju na internacionalnom nivou treba pre svega da budu sigurne da sarađuju sa računovodstvenim agencijama koje su specijalizovane za poresko savetovanje. 

Verovanje da inspekcija neće primetiti transakcije manjih firmi

Česta zabluda vlasnika i poslovođa u manjim firmama je da poreska inspekcija neće obratiti pažnju na njihovo poslovanje. Samim tim misle da transakcije niskih vrednosti mogu da prođu bez studije o transfernim cenama. U praksi, poreska inspekcija ne pravi razliku između manjih i većih firmi. Kršenje zakona i neispunjavanje poreskih obaveza je na svim nivoima isto. Poreski inspektori imaju pravo da proveravaju sve transakcije, bez obzira na njihov iznos i na obim poslovanja firmi između kojih se odvijaju. Nedostatak dokumentacije o transfernim cenama može biti ozbiljan prekršaj i ne postoji pravilo da manje firme neće snositi posledice ovog propusta. 

Dokumentacija o transfernim cenama obavezna je za sve transakcije

Zaključak je da je izrada studije o transfernim cenama obavezna i za transakcije manjeg obima, odnosno za one čija je vrednost ispod 8 miliona dinara. Kompanije koje zanemaruju ovu obavezu ulaze u rizik da se suoče sa ozbiljnim zakonskim kaznama, kao i sa gubitkom reputacije. Upravo zbog toga je neophodna konstantna edukacija, informisanje i pravilno tumačenje zakona. Takođe je neizostavna i saradnja sa poreskim stručnjacima koji će savetovanjem i konsultacijama sprečiti nastanak problema sa zakonom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *