Šta sve treba da znate pre dobijanja vozačke dozvole

Početak vozačke karijere je često uzbudljiv, ali i stresan period za većinu pojedinaca. Kako biste doneli pravu odluku o izboru auto škole i pripremili za sve izazove koje nosi gradski saobraćaj, evo šta sve treba da znate pre dobijanja vozačke dozvole.

Kako pronaći idealni centar za obuku

Definitivno najjednostavniji način da pronađete renomiranu auto školu, jeste da razgovarate sa prijateljima ili poznanicima koji duži period poseduju dozvolu i zatražite njihove preporuke.

Ako su vaši bližnji bili zadovoljni uslugom određenog centra za obuku, sasvim izvesno ćete biti i vi. U suprotnom, pomoću Google Mapa možete istražiti koje se to još auto škole nalaze u vašem okruženju. U tom slučaju obavezno obratite pažnju na recenzije i ocene prethodnih kandidata te razmotrite da li vam odgovara odnos cene i usluge koja se pruža.

Visoka cena obuke nije garancija kvaliteta

Odluku o izboru auto škole nikako ne bi trebalo donositi na osnovu visine potraživanja. Jasno je da troškovi igraju važnu ulogu, ali cena nikada nije, niti će biti garancija za kvalitetnu uslugu. Nastojite da ispitate istorijat poslovanja i reputaciju instruktora. Auto škola Rakovica je poznata po tome što upošljava licencirane i stručne kadrove sa višegodišnjim iskustvom, stoga su ujedno i naša glavna preporuka ukoliko živite u prestonici Srbije.

Probna dozvola i saobraćajna ograničenja koje donosi

Nakon uspešnog polaganja teorijskog i praktičnog dela ispita, dobićete probnu vozačku dozvolu u trajanju od dve (ako imate preko 19 godina) ili tri (ako ste mlađi od 19) godine. Ovaj dokument je zvaničan i međunarodno priznat, ali vredi istaći da sa sobom donosi određena saobraćajna ograničenja. Pre svega, kao vozač početnik, bez prisustva lica koje ima preko pet godina vozačkog iskustva, ne smete upravljati vozilom čija snaga prelazi 80 kW, odnosno 109 konjskih snaga. Nadalje, strogo je zabranjena vožnja u periodu od 23:00 do 06:00, upotreba telefona kao i konzumacija alkohola. Prag za oduzimanje vozačke dozvole je niži nego za vozače sa potpunom vozačkom dozvolom, pa se sa svega pet kaznenih bodova može izgubiti pravo na vožnju. 

Savladajte tremu i ne bojite se grešaka

Polaznici obuke vožnje neretko nemaju puno poverenja u sebe i svoje veštine, pa posledično sedaju potpuno nespremni za volan. Iako su nesigurnost i nervoza uobičajena pojava na samom početku, izuzetno je važno da što pre savladate negativna osećanja i tremu. Za početak, kako biste dobili na samopouzdanju, možete zatražiti od instruktora da vozite na poznatom terenu sa manje intenzivnim saobraćajem, a vremenom se možete uključivati i na prometnije ulice. 

Što više minuta budete provodili za volanom, to će vam proces adaptacije biti jednostavniji. Jedino takvim pristupom možete biti spremni na sve izazove koje nosi gradski te međunarodni saobraćaj. 

Koji auto delovi se najčešće kvare?

Početnici u vožnji moraju posedovati izvesno znanje o auto komponentama. Međutim, imajući u vidu činjenicu da će dosta toga zavisiti od proizvođača, godišta i opšteg stanja vozila, zaista je teško predvideti koje će se to komponente najčešće kvariti. Prema navodima mehaničara, delovi koji se obično menjaju jesu svećice, plivajući zamajac, kočioni diskovi i pločice te amortizeri, ali bi informacije svakako trebalo uzeti sa dozom rezerve. Bez obzira na to da li će vam biti potrebna nova remenica alternatora, akumulator ili pak set kvačila, bilo bi poželjno da se unapred upoznate sa tim gde možete kupiti zamenske komponente.

Gde možete kupiti nove komponente?

U zavisnosti od budžeta, zamenske komponente za vaš prvi automobil ćete moći da kupite u mehaničarskim radionicama ili specijalizovanim radnjama, putem oglasa te na auto pijacama ili auto otpadima. Svaka od navedenih opcija ima svoje prednosti i mane, a na vama je da pažljivo razmotrite ponudu svakog prodavca i donesete najisplativije rešenje. U slučaju da vas interesuje prodaja auto delova, ponudu možete istražiti klikom na link.

Još par saveta

Evo još nekoliko ključnih saveta za vozače početnike.

  • Održavajte rastojanje između vozila – držite određenu distancu kako biste pravovremeno mogli da reagujete u slučaju naglih kočenja.
  • Mislite na potrošnju goriva – nastojite da vodite računa o kočnju i ubrzavanju, smanjite broj obrtaja te da pravovremeno menjate brzine.
  • Isključite radio – studije ukazuju da čak 98% mladih vozača tokom vožnje napravi saobraćajnu grešku ukoliko sluša muziku.

Kada je reč o nabavci prvog vozila, s obzirom da ste već naviknuti na volan, menjač i sedište te da ste upoznati sa svim funkcijama automobila – naša preporuka je da ozbiljno razmotrite kupovinu vozila na kojem ste se obučavali u auto školi. Ukoliko vas interesuje koji su to znaci koji ukazuju da je automobilu došao kraj, pročitajte linkovani tekst. Nadamo se da će vam naši saveti biti od koristi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *